Platforma Střecha duševního zdraví

Jaký je rozdíl mezi platformou a projektem Střecha?

Jan Kohout (zakladatel): Na samém začátku jsme říkali celé naší iniciativě “projekt Střecha” a bylo tím míněno vytvoření webové stránky, portálu pro běžné lidi, který by jim pomáhal orientovat se v péči o duševní zdraví (v prvé fázi hlavně jako rozcestník organizací a pomoci, jako Podržíme.se, na kterém jsem spolupracoval). Postupem času jsme ale začali zjišťovat, že najít spolupracující odborné subjekty, kteří by zaručili obsahovou správnost webu, bude vzhledem k roztříštěnosti oblasti péče o duševní zdraví mnohonásobně náročnější, než vytvoření samotného původně plánovaného webového portálu technicky. Proto jsem se rozhodl založit platformu Střecha, která má za cíl shromažďovat osvícené odborníky a instituce, kterým není lhostejný stav, ve kterém se péče v Česku nachází. S těmito subjekty potom teprve chceme rozjet projekt Portálu duševního zdraví.

Kolik vás v té platformě je a co vlastně děláte?

Platforma sdružuje desítky odborníků (stav květen 2020; nejvíce to jde asi vidět na Slacku). A co děláme? Snažíme se spojovat aktivní lidi a pracujeme společně s Česko.Digital třeba na projektu Portálu. Sledovat, co se děje, můžete na webu nebo na sociálních sítích.

Co to je ten Slack a jak se na něj připojím?

Na Slack se dostanete tak, že Vám pošleme pozvánku mailem. Děláme to tak u lidí, u kterých vidíme aktivitu a zájem více se zapojit. Pokud se chcete přidat, napište nám! Co je Slack popsal hezky kolega.

Souvisí platforma Střechy duševního zdraví s reformou duševní péče?

Zatím jen neoficiálně. Určitě chceme tuto reformu podpořit a pracujeme na propojení na konkrétní instituce. Můžete nám pomoci?

Nechápu, jak bych se mohl připojit.

Podívejte se prosím na stránku, jak se připojit (pokud jste odborník z dané oblasti péče o duševní zdraví nebo pacient či blízká osoba někoho se zkušenostmi) nebo na možnosti spolupráce. Případně nám napište.

Myšlenky se mi líbí, ale nevím, jak se zapojit.

Tak sledujte dění a uvidíte, třeba Vás časem něco napadne. Nebo nám napište.

Když se zapojím, budu moci reálně něco ovlivnit?

Samozřejmě. Záleží ale, jak budete sami aktivní. Jsme velmi otevřeni spolupráci – celá platforma na tom stojí a padá. Nechceme si uzurpovat právo na to, že jsme snědli všechnu moudrost světa. Chceme naslouchat a vytvářet projekty společně. Máme ale určité zásady, které jsme sepsali do našeho manifestu. Chcete se tedy připojit nebo nabídnout nějaké své dovednosti?

Dostanu za připojení k platformě nějaké peníze?

Od nás v současné chvíli ne. Celá platforma, včetně projektů, na kterých pracujeme, běží momentálně (květen 2020) zcela na bázi dobrovolnictví. Naše snahy podporuje Česko.Digital, sdružující na 2500 dobrovolníků z různých profesí.

Co mi dá, když se připojím, když z toho nebudu mít peníze?

To je dobrá otázka. Pokud Vám nedá spát, tak se nepřipojujte, to je snadné. Hledáme aktivní lidi, kterým není jedno, v jakém stavu je péče o duševní zdraví v Česku a jsou pro to ochotni i něco obětovat, třeba trochu svého času.

Podle mě je celý tenhle projekt, platforma, nebo co to vlastně je, strašně chaotický, nepřehledný a proměnný. Děláte to celé špatně.

Jan Kohout (zakladatel): S celou iniciativou jsem přišel původně sám, pracuji na ní ve svém volném čase a od jejího založení jsem pracoval skoro přes 2 měsíce prakticky v kuse i o víkendech, nemám z toho vůbec nic, pracoval jsem na tom i 14 hodin denně. Mně nejde ani o prachy, ani o to, dělat si na tom jméno, ale pomoci běžným lidem a ve výsledku i Vám odborníkům samotným (protože lépe informovaný pacient/klient nebude tolik zatěžovat systém zdravotní péče zbytečnými návštěvami a rychleji se tak i dostane za Vámi).
Změnami se snažím pouze reagovat právě na různé připomínky lidí, se kterými komunikujeme a tyto co nejdříve implementovat, aby byly naše záměry čitelnější a jasnější. Pokud myslíte, že byste to dělali lépe, tak to ale dělejte! Já z toho klidně vycouvám, když uvidím, že to jde směrem naší vize. To říkám od začátku. Ale ani po těch dvou měsících nikde podobně širokou snahu nevidím.

Proč má platforma v logu to modré krabaté srdce?

Logo platformy má ukazovat na spojení mozku a srdce. Modré je z jednoduché příčiny – tento náš web může mít nekomerčně pouze modrý design. Rádi bychom měli srdce uklidňující, zelené, ale to plánujeme až pro vznikající projekt Portálu duševního zdraví, protože tady by se modrá se zelenou asi prala:-)

Byl/a jsem zapojena do platformy (do diskuze na Slacku) a vy jste moje názory přehlíželi. Jsem z toho frustrovaná/ý.

Pokud máte takový pocit, upřímně nás to mrzí. Pracujeme dobrovolnicky, ve svém volném čase a zejména v začátcích rozjíždění platformy nás bylo velmi málo (prakticky přes měsíc pracoval na celé vizi a dokumentech zakladatel sám) a je možné, že jsme tak nechtěně některé Vaše postřehy přehlédli.

Pokud jsme tedy vůbec nereagovali, nebude to tím, že bychom Vás chtěli ignorovat, ale spíš tím, že máme práce nad hlavu. Stejně tak, pokud jsme něco slíbili a nesplnili bez toho, že bychom řekli proč, bude se spíš jednat o nedorozumění. Takto pracovat nechceme. Pokud se to stalo, omlouváme se Vám a budeme moc rádi, pokud se připomenete. Děkujeme za pochopení.

Byl/a jsem zapojena do platformy (do diskuze na Slacku), ale to, co jsem chtěl/a, se mi prosadit nepovedlo. Což mě otrávilo. Jste moc autoritářští.

To nás mrzí. Snažíme se lidem na Slacku dávat možnost zapojit se více, pokud vidíme aktivitu. Nemáme vůbec problém nabídnout jim i řídicí role či koordinaci a správu některých celků. Naopak takovou pomoc velmi vítáme, nechceme si uzurpovat moc ani jsme nesnědli moudrost světa. Držíme se ale striktně našeho manifestu a hodnot. Tak budeme rádi, když nás kontaktujete a vyjasníme si , jak se to stalo.

Proč s takovou platformou přišel zrovna inženýr? Vždyť tomu houby rozumí.

Jan Kohout (zakladatel): Byl bych rád, kdyby ji založil někdo z odborníků přímo z oblasti péče o duševní a rád jim to i přenechám. Portál, který má ale platforma za cíl vytvořit stále chybí a ani po dvou měsících usilovné snahy nevidím nikoho, kdo by se o tak široce zaměřený portál snažil. A dokud chybět bude, budu se snažit jej vytvořit. Mám k tomu své důvody, které blíž popisuji na blogu.

Projekty platformy

Jaké projekty chystáte?

Momentálně pracujeme na vizi Portálu pro duševní zdraví, který ještě nemá název. V prvé řadě sháníme odbornou spolupráci, protože chceme portál tvořit společnými silami tak, aby každou část duševního zdraví ideálně zaštítily instituce, které již v této oblasti působí. Nechceme vytvářet primárně nový obsah, ale hlavně propojovat stávající a společně s dalšími projekty a institucemi vytvořit místo pro běžného člověka, na kterém se bude snadno orientovat při řešení jakýchkoli potíží z oblasti duševního zdraví.

Připravovaný portál duševního zdraví

Kde najdu více informací a aktuální stav?

Na samostatné stránce – https://www.strechadusevnihozdravi.cz/portal/.

Podle mě vám to trvá moc dlouho. Měli jste to mít hotové už dávno.

Jan Kohout (zakladatel): Můj původní sen o tom, jak během pár týdnů vytvoříme fungující portál pro lidi se rozplynul v nejednotě lidí a organizací ve světě péče o duševní zdraví, nikoli v našem technickém řešení.
Já na začátku přišel s otevřenou dlaní a nabídkou, zcela nezištně jako technik pomoci Vám, odborníkům, ale bez Vaší účasti to jaksi nejde. Je to vznikající věc, bohužel je fakt, že se vyvíjí a mění v čase. Kdyby šla udělat za pár týdnů od stolu, tak věřím, že nejen v Česku, ale i v Evropě by péče o duševní zdraví vypadala úplně jinak.

Jaké jsou výhody tohoto portálu?

Výhodou takového systému je zabezpečení efektivnějšího využívání péče, protože klienti jsou nasměřování rovnou tam, kde mohou dostat adekvátní pomoc. Tím se taky dosáhne následného částečného odlehčení systému péče o mentální zdraví. Do třetice se také vytvoří vhodné, jednotné a jednoduché prostředí pro komunikaci a spojování lidí z řad odborníků, studentů a dalších projektů.

Podle mě takových webu je dostatek.

Pokud víte o některém, který naplňuje naše vize, budeme moc rádi, když nám o něm povíte. My žádný takový na českém ani evropském internetu nemůžeme najít.

O podobné weby se v minulosti už snažilo více lidí. Podle mě to nemá cenu.

To je škoda, pokud to vidíte takto. Jestli k tomu máte nějaké bližší informace, budeme rádi, když nám o nich řeknete. My ale věříme, že se to jednou podaří.

Co chápete pod pojmem duševní zdraví? 

Když jsme přemýšleli nad odpovědí, vznikl následující graf. Není dokonalý, mnoho kategorií se vzájemně překrývá a doplňuje. V základu ale vyjádřuje oblasti, které bychom chtěli projektem pokrýt. Chtěli byste něco doplnit? Napište nám

Vizualizace duševního zdraví
Jste tak konkurence jiným webům?

Nechceme konkurovat žádným jiným projektům, chceme je naopak propojovat. Nevytváříme si ani žádnou klientelu pro vlastní zájmy a nechceme vytvářet portál s komerčními cíli. Podívejte se na náš manifest.

Jde vám v tom o business?

Chceme zlepšit situaci kolem duševního zdraví v ČR a podpořit reformu péče o duševní zdraví. Naším primárním motivem není komerční zájem, ale pro dlouhodobé udržení budeme jistě hledat nějaké cesty financování. Podívejte se na náš manifest.

Proč to tedy děláte?

Podobný portál v Česku už dlouhá léta chybí. Věříme, že to má smysl. Podívejte se na náš manifest. A že správné informace mohou zachraňovat nejen kvalitu života, ale i život sám.

Žádné komentáře

Napsat komentář