• listopad 2020: probíhá výzkum potřeb spolupracujících organizací
 • říjen 2020: ke spolupráci se připojují Linka bezpečí, ČOSIV.
 • září 2020: Česko.Digital oficiálně přebírá projekt pod svá křídla, do té doby to byla pořád oficiálně jen idea a Střecha tak dostala další své koordinátorky, Petru Hejdukovou a Míšu Bičiťovou
 • léto 2020: vychází studie, že počet sebevražd během pandemie koronaviru stoupl o 33% a úzkosti a deprese dvojnásobně (v říjnu pak volám po krizovém portálu).
 • červen 2020: v Česko.Digital dále probíhá intenzivní hledání odborných partnerů projektu. Matej odjíždí do Švýcarska, takže roli hlavního koordinátora přebírá Lucka Zajíčková
 • květen 2020: pokračuje oslovování organizací a osobností, celkem nakonec přes 90. Český rozcestník, což měla být první fáze ostrého spuštění a základní technické řešení jsou prakticky hotovy; pořád ale schází klíčový obsahový garant, což byl hlavní důvod, proč jsme a Matejem a Markétou projekt nakonec předali pod Česko.Digital pro dlouhodobou udržitelnost.
 • konec dubna 2020: na hackatonu EUvsVirus jsme se potkali s Matejem Pribišem (tehdy ještě medik s velkým zájmem o toto téma), který se stal hlavním managerem projektu a založili jsme na LinkedIn evropskou skupinu, protože jsme na hackatonu potkali hodně lidí z dalších zemích, kteří cítili stejnou potřebu portálu i u nich. Vize se tak rozšířila o to, udělat portál, který bude koncepcí v této oblasti v Evropě a bude navržen tak, aby byl přenositelný do dalších zemí, čímž by se podpořila evropská reforma psychiatrické péče. 
 • průběh dubna 2020: vytvořil jsem manifest, prezentaci a intenzivně sbíral informace, oslovoval různé organizace (nejúžeji jsme byli v kontaktu s #delamcomuzu, ČAP, INEP), celkem desítky, které se duševním zdravím zabývají a založil http://strecha.wz.cz (nyní už neaktuální); Markéta Hovorková z SPOLU mi hodně pomohla s redigováním textů.
 • začátek dubna 2020: na Slacku Česko.Digital jsme hlavně díky Evě Pavlíkové a Josefu Šmídovi založili diskuzní kanál pro formování myšlenky;
 • březen 2020: na začátku karantény zakládám spoluprotiviru.blogspot.com a díky skupině COVID19CZ, se kterou jsem spolupracoval, se v mojí hlavě lépe formuje myšlenka portálu duševního zdraví, protože vnímám, že vlivem pandemie koronaviru to brzy bude velmi palčivé téma.
 • rok 2017: tragická sebevražda velmi blízké osoby. Jsem přesvědčen (a řada odborníků mi dala za pravdu), že roli hrála právě absence edukace a systémové pomoci (zejména právě chybějící informace, co má člověk dělat, jak jednat, atd.; v roce 2019 vznikla na toto téma vynikající a unikátní práce).
 • rok 2016: někdy v té době jsem skutečně založil webovou stránku – http://zivotseschizofrenii.blogspot.com/, protože jsem o tom nemohl najít prakticky vůbec nic.
 • rok 2014: rodí se moje vize vytvořit něco jako centrální webovou bránu pomoci, jako při úrazu člověk volá 155, tak při psychických problémech půjde na tento portál; dlouhodobě by se mi i líbilo, aby byl propojený přímo s 155, aby když přijede sanitka pro pacienta s nějakým psychickým záchvatem, rodinný příslušník dostal na letáčku s informací, kam jeho blízkého vezou taky poučení, kde najít informace, co se to vlastně děje. Moje zkušenost je otřesná – naprostý nedostatek informací. Nejen smutek a stres, ale ani člověk nemá tušení, co se vlastně děje a co bude dál.

Děkuji mnohokrát všem, kterým není téma duševního zdraví lhostejné a zejména těm, kteří se na tvorbě Střechy podíleli a podílejí.

Jan Kohout